اطلاعات کلی

تایلند

تا سال ۱۹۳۹ نام رسمی این کشور «سیام» بود. از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز سیام خوانده می‌شد تا آن‌که با اعلام رسمی دولت نام آن به تایلند تغییر یافت. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی «لبخند» نیز هست.

جمعیت تایلند در می 2010 ، 67.2 میلیون نفر تخمین زده شد که تقریبا 20% آن زیر 15 سال می باشد. این هسته جمعیتی شامل تایلند مرکزی(36% جمعیت) تایلند - لائوس (32%) تایلند شمالی (8%) و تایلند جنوبی (8%) است.

ترکیب جمعیتی:

14-0سال : 20.3 % ( 6,913,501 مرد/ 6,595,401 زن)

64-15 سال: 70.7% (23,213,800 مرد/ 23,724,246 زن)

65 سال به بالا: 9% ( 2,693,129 مرد/ 3,264,611 زن) تا سال 2010

مرد: 71.02 سال

زن: 75.82 سال (تا سال 2010)

مراکز شهری اصلی: بانکوک، چپانگ مای، ناکون راچاسیما

گروههای نژادی: 75% تایلندی، 14% چینی، 11% دیگر نژاد ها

زبان محاوره ای: تایلندی، قومی و زبان های محلی

آب و هوا:

حاره ای، بارانی، گرم، ابری همراه با بادهای موسمی جنوب غربی (اواسط می تا سپتامبر) خشک، بادهای خنک موسمی شمال شرقی( نوامبر با اواسط مارس) باریکه ی جنوبی همیشه گرم و شرجی

تایلند دارای تنوع وسیع گیاهی، جانوری و نژادی است . در اصل باید سپاسگزار منابع فراوان و زمین حاصلخیز بود که مردم را به این سرزمین جذب نمود. کسانی که در آن سکنی گزیدند و باعث رونق آن شدند. خاستگاه اولیه تایلندی ها در میان اهل فن مورد توافق نیست. تا سه دهه گذشته با قاطعیت گفته می شد که تایلندی ها از شمال غربی "زی چوان" چین در حدود 4500 سال پیش می باشند و بعد از آن به جنوب یعنی سرزمین امروزی مهاجرت کرده اند این تئوری با کشف چشمگیری از آثار دوره پیش از تاریخ در روستای بان چپانگ در ناحیه نانک هان از استان بودون تانی در شمال شرق تایلند دگرکون شد. این شواهد شامل آثار برنزی با قدمتی 3500 ساله و همچنین نشانه هایی بسیار پیچیده تر از آنچه که باستان شناسان تصور می کردند بود. اکنون به نظر می رسد که خاستگاه تایلندی ها ممکن است از خود تایلند بوده و سپس در مناطق مختلف آسیا و قسمتهایی از چین پراکنده گشته اند.

سیام نامی است که تا سال 1939 و همچنین از 1945 تا 1949 به این کشور اطلاق می شده. در 11 می 1949 طی یک بیانیه رسمی اعلام شد که از این پس این کشور با نام "تایلند" شناخته شود.

"تای" در لغت به معنای "آزادی" است بنابر این تایلند به معنی سرزمین آزادی می باشد.تایلند در قلب آسیای جنوب شرفی واقع گردیده و منطقه برابر با 513,120 کیلومتر مربع از شمال 30°5 تا °21 و از شرق 30°97تا 30°105 را در بر گرفته است. از شرق جمهوری دموکراتیک خلق لائوس، کامبوج و خلیج تایلند، از غرب میانمار و اقیانوس هند و از جنوب با کشور مالزی هم مرز است. تایلند بیشترین وسعت در حدود 2500 کیلومتر را از شمال به جنوب و 1250 کیلومتر از شرق به غرب ، با خط ساحلی در حدود 1840 کیلومتر در خلیج تایلند و 865 کیلوتر در طول اقیانوس هند دارا می باشد.

تایلند پنجاهمین کشور دنیا از لحاظ وسعت سرزمین است که برابر با کشور اسپانیا می باشد. سطحی برابر 510,890 کیلومر مربع دارد و بیستمین کشور از لحاظ جمعیتی می باشد.

تایلند به چهار منطقه طبیعی تقسیم گردیده است:

1- شمال

2- حوزه مرکزی یا حوزه رودخانه چائوفرایا

3- شمال شرق یا فلات کورات

4- جنوب یا پنینسولای جنوبیبخش شمالی منطقه ای کوهستانی با جنگل های طبیعی، دره هایی بلند، عمیق، باریک و آبرفتی است. مهمترین شهر این منطقه چیانگ مای می باشد.

- بخش مرکزی، حوزه ی رودخانه ی چائوپرایا، دره ای پر آب و حاصلخیز است. این منطقه ثروتمندترین و گران ترین منطقه تولید کننده برنج در کشور می باشد و اغلب اوقات این منطقه «کاسه برنج آسیا» نامیده می شود. بانکوک پایتخت تایلند و بزرگترین شهر این کشور در این ناحیه واقع شده است.

- بخش شمال شرقی منطقه ای است بایر با سطحی ناهموار و تپه های مواج. شرایط اقلیمی سخت و ناملایم این مناحیه اغلب مواقع باعث سیل یا خشک سالی می گردد.

- بخش جنوبی منطقه ایست تپه ای تا کوهستانی با جنگل های انبوه و ذخیره ای غنی از مواد معدنی و سنگ معدن. این بخش محلی است برای تولید کائوچو و زراعت محصولات حاره ای.تایلند شامل 76 استان (چانگ وات) که از لحاظ موقعیتی به 5 گروه تقسیم بندی شده است. 2 منطقه ویژه حکومتی، بانکوک - پایتخت-(کرانگ تپ ماها ناکو در زبان تایلندی) و پاتایا نیز می باشد. پاتایا هنوز قسمتی از استان چون بوری است در حالیکه بانکوک خود در سطح استانی است. هر استان به بخش های کوچکتری ، حدود 2000 بخش که شامل 795 بخش (آمفو)، 81 زیربخش(کینگ آمفو) و 50 منطقه بانکوک (کت) تقسیم گردیده است. با اینحال، بعضی از قسمت های استان های مجاور بانکوک به بانکوک بزرگ (پاری مونتون) الحاق گشته اند این استان ها شامل نانتابوری، پاتوم تانی ، ساموت پراکان، ناکون پاتوم، ساموت ساکون می باشند

تایلند یکی از کشورهای گرم نسبتا مرطوب حاره ای است. اقلیم موسمی با فصل بارانی از ماه می شروع شده و تا سپتامبر ادامه دارد و بقیه فصل نسبتا خشک سال می باشد. در مارس و آوریل بالاترین درجه حرارت و در دسامبر و ژانویه پایین ترین درجه حرارت را شاهد هستیم. متوسط درجه حرارت 28.1 درجه سلسیوس می باشد.

بودیسم مذهب رسمی کشور است، 95% مردم تایلند بودایی هستند 3.8% مسلمان، 0.5% مسیحی، 0.1، هندو 0.6% باقیمانده سایر ادیان و مذاهب را تشکیل می دهند. آزادی مطلق مذاهب در این کشور وجود دارد و پادشاه تایلند تحت لوای قانون اساسی و سنت ها حامی و حافظ کلیه مذاهب می باشد.

زبان رسمی ، زبان تای می باشد . زبانی آوایی که در آن بیشتر از کلمات تک هجایی استفاده می شود. اکثر کلمات چند هجایی از زبان های کمر،پالی و سانسکریت گرفته شده است. گویش های محلی در مناطق روستایی صحبت می شود. دیگر زبان ها چینی و مالاکایی هستند. آموزش زبان انگلیسی در مدارس اجباری و به خصوص در بانکوک و شهرهای بزرگ به طور وسیع و قابل فهمی استفاده می شود.

بالاترین مقام کشور پادشاه است در حالیکه رئیس دولت نخست وزیر می باشد. دیگر مراجع اجرایی عبارتند از نمایندگان پارلمان وزرا و دیگر مقامات عالی رتبه وزارتخانه ها، ادارات و آژانس ها. به عنوان رئیس حکومت پادشاه قدرت مطلق اجرایی در مجمع ملی، شورای وزراء و دادگاه هاست نخست وزیر به نامه پادشاه عمل کرده و مسئول اجرای کلیه دستورات پادشاه در رابطه با امور دولتی است.

انرژی

§ ذخایر اثبات شده نفت: ۶/۳۵۱ میلیون بشکه

§ تولیدات نفتی: ۱۷۸۰۰۰ بشکه در روز (۲۰۰۱)

§ تولیدگاز طبیعی: ۸/۱۷ میلیارد متر مکعب(۲۰۰۰)

§ مصرف نفت: ۷۵۹ هزار بشکه در روز

§ واردات نفت خام: ۷۸۸ هزار بشکه در روز (عمدتاً از کشورهای خلیج فارس)

§ ذخایر اثبات شده گاز:۱۶۸/۱۲ تریلیون متر مکعب

 

بات (THB)

واحد پول 

GMT (ساعت جهانی+۷)

منطقه زمانی 

.th

دامنه اینترنتی

 

 

 

+۶۶

پیش‌شماره تلفنی

منابع:

1. سایت سفارت تایلند در تهران

2. ویکی پدیا

3. سایت وزارت امور خارجه تایلند